Jääkiekkoilu
26.1.2009 13:58
Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen julkaisi maanantaina miehistönsä Euro Hockey Tourin seuraavaan turnaukseen, joka pelataan Ruotsissa helmikuussa.
Ryhmä on varsin kovatasoinen, sillä Sweden Hockey Gamesissa halutaan jo katsastaa mahdollisia MM-kisapelaajia. Ensikertalaisia ei ole mukana yhtään, mutta Markus Seikolalla ja Topi Jaakolalla on pelattuna vain kolme maaottelua.
Leijoniin palaa tauon jälkeen muutama mielenkiintoinen pelaaja. Esimerkiksi Jukka Hentunen ei ole toviin pelannut maajoukkueessa. Takavuosien tuttu tutkapari Niko Kapanen on myös mukana.
Kokeneista pelaajista kutsun Ruotsiin saivat myös Sami Kapanen ja Antti Laaksonen, joilla molemmilla on vankka NHL-tausta.
Maalissa pelaavat SaiPan Iiro Tarkki ja HPK:n Teemu Lassila. Tälle tontille tulee kuitenkin luultavasti apuja NHL:n puolelta, kunhan MM-kisat alkavat lähestyä.
Puolustus on varsin kokenut Seikolaa ja Jaakolaa lukuun ottamatta. Leijonien peliasuun pukeutuvat muun muassa Janne Niinimaa, Janne Niskala ja Mikko Lehtonen. Seitsikon täydentävät Ruotsissa pelaava Teemu Aalto ja Jokerien Mikko Jokela.
Hyökkäyksen tuntemattomimpia nimiä on Ilveksen Marko Anttila. SM-liigan pistepörssin kärkinimi Kärppien Toni Koivisto on mukana, samoin kuin hyvää kautta Lukossa pelaava Juha-Pekka Haataja. SM-liigan kärkijoukkueesta JYPistä kutsun saivat Juha-Pekka Hytönen ja Jarkko Immonen.
Rutinoituneiden Leijona-pelaajien kaartia edustavat Tommi Santala, Riku Hahl, Mika Pyörälä ja Jukka Voutilainen.
Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi