Jääkiekko
15.5.2011 10:58
MM-puolivälierä 2000, Pietari: 2–1
Suomi oli 0–1-tappiolla kahden erän jälkeen, mutta päätöserässä Tomi Kallio tasoitti ja Juha Lind teki voittomaalin. Maalivahti Vesa Toskala pelasi huippuottelun ja torjui Ruotsin avopaikan viimeisellä sekunnilla.
"Ei siinä mitään ihmejuttuja tarvittu. Erätauolla sovittiin, että ruvetaan ampumaan kohti maalia. Lopussa Vesku nousi suureksi sankariksi", Esa Tikkanen sanoi.
MM-pronssiottelu 2002, Göteborg: 3–5
Suomi siirtyi toisen erän alussa Kimmo Rintasen maalilla jo 3–0-johtoon, mutta se johto katosi. Toisella erätauolla peli oli jo tasan, ja kolmannen erän loppupuolella Thomas Rhodin teki voittomaalin ja Niklas Falk osui tyhjiin.
MM-puolivälierä 2003, Helsinki: 5–6
Yksi suomalaisen jääkiekkohistorian kuuluisimmista otteluista. Suomi johti Hartwall-areenassa Ruotsia 5–1, Teemu Selänne oli tehnyt hattutempun ja kaikki näytti hyvältä. Ruotsi kuitenkin nousi 6–5-voittoon ja aiheutti ehkä Leijonien kaikkien aikojen karvaimman tappion.
"Ruotsi oli jo lyöty neljän maalin takaa-ajoasemassa. Kaksi hirveän nopeaa maalia antoivat niille elämän, ja se oli pelin käännekohta", Saku Koivu sanoi.
Olympiafinaali 2006, Torino: 2–3
Kahden erän jälkeen tilanne oli 2–2, sitten Ruotsin puolustaja Nicklas Lidström laukoi tulisen kiekon siniviivalta. Ruotsi johti 3–2, ja se johto piti.
"Pettymys on suuri. Ei hopea muutu koskaan kullaksi. Käsi sydämellä voin sanoa, että Torinon turnaus oli hienoin elämässäni. Näiden kavereiden kanssa pelaaminen elää loppuelämän muistoissani", Teemu Selänne sanoi.
MM-pronssiottelu 2008, Québec: 4–0
Suomi pelasi Kanadassa pronssista ja otti Ruotsista vakuuttavan voiton. "Selvää on, että kaikki menee positiivisen puolelle", Ville Peltonen sanoi.
Jalosen teesit Ruotsi-peliin: Rohkeus, itseluottamus, kärsivällisyys 15.5.2011
Unelmafinaali: Granlund saa vastaansa Ruotsin nuorisotähdet 15.5.2011
Ilmaveivaaja Granlund Ruotsi-pelistä: Enpä tiedä kikoista 14.5.2011
Leijonakuningas Helminen jännittää: Kotisohvalta pääsee vessaan pakoon 14.5.2011
Granlund on tehnyt ilmaveivitempun ennenkin, katso videot 14.5.2011
Granlundin ihmemaali sai puolessa vuorokaudessa satatuhatta fania 14.5.2011
Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi