Formula 1
12.3.2010 18:45 | Päivitetty: 12.3.2010 18:52
Heikki Kovalainenjäi kauas kärjestä Bahrainin GP:n harjoituksissa.
Sakhir. Heikki Kovalainen säilytti positiivisuutensa, vaikka hänen eronsa kärkeen F1-kauden ensimmäisissä GP-harjoituksissa oli musertava.
Tulokastalli Lotuksen ajokilla kisaava Kovalainen hävisi Bahrainin GP:n harjoitusten parhaimman kierrosajan ajaneelle Nico Rosbergille liki viisi ja puoli sekuntia.
"Oli ehdottomasti positiivinen päivä. Saimme ajaa runsaasti kierroksia ilman tekniikkamurheita", Kovalainen sanoi.
Kovalainen oli ajopäivän toisen harjoituksen 18:s. Rohkaisevaa Kovalaisen kannalta oli se, että hän päihitti italialaisen tallitoverinsa Jarno Trullin ja oli nopein tulokastallien kuljettajista.
"Auto tuntui ihan hyvältä huomioiden sen, kuinka vähän meillä on pitoa. Auton tasapaino oli ihan ok, ja sitä oli ihan kiva ajaa. Kyllä se tästä lähtee vielä sujumaan", Kovalainen ennakoi.
Lotus-talli testasi autoaan pääasiassa raskaalla polttoainekuormalla. Harjoitusten lopussa bensalastia kevennettiin.
"Kyllä tämä oli enemmän kilpailuun valmistautumista kuin testaamista. Parasta päivässä oli se, että autot olivat luotettavia", Kovalainen kertoi.
Luotettavia tai ei, mutta Kovalaisen takapuoli oli joka tapauksessa koetuksella. Olot Lotuksen ohjaamossa kävivät ensimmäisellä harjoitusjaksolla turhan kuumiksi.
"Automme ohjaamon sivusta tulee reiän läpi isoja paksuja johtoja ja sen mukana kuumaa ilmaa. Siitä kohtaa puuttui suojaeriste. Jo edellisellä vedolla tunsin, että olo kävi todella kuumaksi ja, kun ajoin seuraavaa kierrosta, se eriste lähti kokonaan pois."
"Sitten tuli niin kuuma, että oli pakko lopettaa ajaminen. Onneksi mikään ei kerinnyt palamaan", Kovalainen selvitti.
Nico Rosberg ja hänen maineikas Mercedes-tallitoverinsa Michael Schumacher olivat aamun ajojaksolla sijoilla kahdeksan ja kymmenen, mutta kohensivat toisella ajojaksolla. Rosberg oli koko joukon nopein ja Schumacher kolmas.
"Opimme paljon, joten tämä oli positiivinen aloitus", Rosberg sanoi.
Mercedeksen moottoreita käyttävän McLaren-tallin kuljettajat tunkivat myös neljän parhaan joukkoon tulosliuskalla. Lewis Hamilton oli toinen ja puolustava maailmanmestari Jenson Button neljäs. Hamilton hävisi Rosbergille 0,445 sekuntia ja Button 0,667 sekuntia.
Ferrari-talliin siirtynyt Fernando Alonso oli yhdeksäs peräti 1,731 sekuntia Rosbergia hitaampana.
Tulokastallien esiinmarssista kertoo puolestaan se, että Hispania-tallin Bruno Senna jäi parhaalla kierroksellaan Rosbergista yli 11 sekuntia.
Häkkinen ja Rosberg mestarien paraatissa 12.3.2010
Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi