sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Jääkiekkoilu

Minnesota ja Carolina eivät aiheuttaneet rynnäkköä lippuluukuille

16.3.2010 6:00

Lokakuussa Helsingissä pelattavien jääkiekkoilun NHL-otteluiden ennakkomyynti alkoi maanantaina. Lippuja ei viety rysäyksessä, mutta huimaa kysyntää ei odotettukaan.

Hartwall-areenassa kohtaavat kahdesti Minnesota Wild ja Carolina Hurricanes. Ensimmäinen ottelu 7. lokakuuta alkaa kello 19 ja on koko NHL-kauden avaus.

Suunnitelmissa on otteluiden televisiointi Suomessa.

Helsinkiin on tarjolla monenlaista lippupakettia. Illallisen sisältävät kalleimmat VIP-liput maksavat yli 700 euroa. Piippuhyllypaikan saa 99 eurolla.

Lähtökohtana on, että NHL-seurat saavat samat pääsylipputulot, jotka ne saisivat vastaavasta ottelusta kotihallissa.

Florida ja Chicago kohtasivat viime vuonna Helsingissä. Kahdessa pelissä oli 23 582 (12 056+11 526) katsojaa.

Helsingissä pelaa lokakuussa näillä näkymin seitsemän suomalaista: Minnesotan Mikko Koivu, Antti Miettinen ja Niklas Bäckström sekä Carolinan Tuomo Ruutu, Jussi Jokinen, Joni Pitkänen ja Oskar Osala.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.