sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Jalkapallo

Zidane, Kaká ja Haitin futaajat pelaavat maanjäristyksen uhrien hyväksi

22.1.2010 10:27

Ensi maanantaina pelattava jalkapallon vuotuinen hyväntekeväisyysottelu Match Against Poverty kerää tällä kerralla rahaa Haitin maanjäristyksen uhreille.

Lissabonissa pelattavassa ottelussa on mukana 40 huippupelaajaa, joiden valinnasta vastaavat YK:n hyväntahdon lähettiläät Zinedine Zidane ja Ronaldo.

Jälkimmäinen ei itse pysty osallistumaan otteluun, sillä Brasiliassa alkaa sarjakausi sunnuntaina. Ronaldon edustajana pelaa kuitenkin Real Madridin brassitaituri Kaká.

Pelaamaan on kutsuttu myös kaksi haitilaista jalkapalloilijaa Jean Sony ja Joseph Peterson. Kansainvälinen pelaajaryhmä kohtaa Portugalin mahtiseuran Benfican historiallisen tähdistön, jonka riveissä pelaa muun muassa Eusebio.

Hyväntekeväisyysottelun tuomitsee Italian Pierluigi Collina.

Ottelun järjestää YK:n kehitysyhteistyöverkosto UNDP. Tapahtuma järjestetään yhteistyössä Fifan ja Uefan kanssa. Match Against Poverty pelataan nyt seitsemännen kerran.

Ronaldo, Zidane & Friends -joukkueen pelaajat:
Akwá (Angola), Kaká, Marcelo ja Luciano da Silva (Brasilia), Pavel Nedved (Tšekki), Michael Laudrup (Tanska), Alfredo Esteves (Itä-Timor), Graeme Le Saux (Englanti), Zinedine Zidane, Fabien Barthez ja Christophe Dugarry (Ranska), Jean Sony ja Joseph Peterson (Haiti), Baichung Bhutia (Intia), Edgar Davids, Patrick Kluivert ja Phillip Cocu (Hollanti), Lui Figo, Fernando Couto ja Pauleta (Portugali), Gheorghe Hagi ja Gheorghe Popescu (Romania), Lucas Radebe (Etelä-Afrikka), Fernando Hierro (Espanja).

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.