sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Muodostelmaluistelu

Marigold luisteli ennätyspisteensä Finlandia Cupissa

30.1.2010 20:46

juhani niiranen / hs

Marigold IceUnity onnistui hienosti Finlandia Cupissa.

Marigold IceUnity onnistui hienosti Finlandia Cupissa.

Muodostelmaluistelujoukkue Marigold IceUnity luisteli kauden ennätyspisteensä 217,96 ja voitti Finlandia Cupin selvästi.

Lyhytohjelman jälkeen kilpailua johtanut Rockettes jäi vapaaohjelmassa kolmanneksi, mutta oli kokonaiskilpailussa toinen pistein 212,48. Team Unique jäi kolmanneksi pistein 207,71.

Kilpailun lopputulos merkitsi käytännössä sitä, että Marigold IceUnity ja Rockettes ovat Suomen edustajat huhtikuussa luisteltavissa MM-kilpailussa Coloradossa.

Koska Marigold IceUnity ja Rockettes ovat menestyneet kauden aikaisemmissa valintakilpailuissa parhaiten, eivät SM-kilpailut enää muuta tilannetta.

Kolminkertainen maailmanmestari Marigold IceUnity luisteli vapaaohjelmansa tarkasti ja viimeistellysti. Joukkue on voittanut vapaaohjelman kaikissa kotimaisissa kilpailussa tällä kaudella. Rockettes puolestaan on ollut voittamaton lyhytohjelmassa.

"Tunnelmat ovat äärimmäisen helpottuneet ja mahtavat. Tärkeintä meille oli saavuttaa liput MM-kisoihin Coloradoon. Ohjelman jälkeen tiesimme, että paikat oli lunastettu", Marigold IceUnityn valmentaja Anu Oksanen totesi.

Vuoden 2008 maailmanmestarijoukkueen Rockettesin valmentaja Kaisa Nieminen ei ollut täysin tyytyväinen suojattiensa vapaaohjelmaan.

"Tämä ei ollut parasta Rockettesia. Ihan kohtuullinen ohjelma, mutta napakymppi suoritus jäi odottamaan seuraavaa kilpailua, jotka meillä ovat SM-kilpailut."

Junioreiden kilpailun voitti Team Fintastic pistein 187,89. Toiseksi sijoittui Musketeers pistein 183,76 ennen Team Mystiqueta 182,04.

Tulos ratkaisi paikat junioreiden World Challenge Cupiin, joka on epävirallinen nuorten MM-kilpailu. Suomen edustajiksi tullaan nimeämään Team Fintastic ja Musketeers.

Kilpailu käydään 11.–13. maaliskuuta Göteborgissa. Taitoluisteluliiton liittohallitus vahvistaa valinnat.

Team Fintasticin valmentaja Kaisa Nieminen ei ollut täysin tyytyväinen päivän suoritukseen, mutta iloitsi edustuspaikasta Göteborgiin.Team Fintastic on viime vuoden WCCJ:n voittaja.

Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.