autourheilu
12.1.2010 17:23
Nelson Piquet junior
F1-kuljettaja Nelson Piquet Jr. ajaa ensi kaudella Yhdysvaltojen Nascar-sarjassa. Brasilialainen paljasti syksyllä ajaneensa tahallaan seinään Singaporen GP:ssä 2008, jotta hänen tallikaverinsa Fernando Alonso voittaisi kisan.
Paljastus synnytti valtavan kohun ja skandaalin, jota Piquetin entinen pomo Renault-tallista Flavio Briatore ja F1-sarjan kattojärjestö FIA puivat edelleen oikeudessa.
Piquet ei ole ajanut missään kilpasarjassa sitten elokuun, jolloin hän sai potkut Renaultilta. Hän ehti ajaa F1-sarjassa 28 kilpailua. Parhaaksi sijoitukseksi jäi toinen tila Saksan GP:ssä vuonna 2008.
"Ensimmäiset 18 kuukauttani F1:ssä eivät sujuneet suunnitellulla tavalla. Nyt olen päättänyt keskittyä johonkin muuhun ja otan siten suunnakseni Amerikan", Piquet sanoi.
Piquet ei kertonut, minkä tallin autossa hän kilpailee Nascar-sarjassa. Nelson Piquetin Jr:n isä Nelson Piquet voitti F1-sarjan maailmanmestaruuden vuosina 1981, 1983 ja 1987.
Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi