Uinti
31.7.2009 21:06
Britta Steffen voitti 100 metrin vapaauinnin maailmanmestaruuden.
Rooma. Saksalainen Britta Steffen ja polyuretaanipuku ovat lyömätön yhdistelmä kilpauinnissa. Steffen kiisi perjantaina Roomassa naisten sadan metrin vapaauinnin maailmanmestariksi – tietysti maailmanennätysajalla.
Steffen on kellutellut mielimatkansa maailmanennätysvauhtia neljä kertaa runsaassa kuukaudessa. Roomassa ME oli hänelle toinen. Steffen ui ennätyskyytiä jo vapaauintiviestin avausosuudella kisojen avauspäivänä sunnuntaina.
Steffen kiitteli uikkareitaan.
"Minulla on uusi puku. Se on tosi nopea. Siksi olen pystynyt tällaisiin aikoihin", Steffen sanoi.
Alku- ja välierissä Steffen kyttäsi australialaisen Lisbeth Trickettin aikeita. Juuri Trickett piti maailmanennätystä ennen kuin 25-vuotias Steffen omi sen kesäkuussa.
Trickett ui iäkkäämmällä ja siksi hitaammalla puvulla kuin Steffen. Mestaruutta puolustanut Trickett jäi MM-pronssille. Britti Fran Halsall liittyi kolmantena naisena alle 53 sekunnin kerhoon ja nappasi hopeaa kuuden sadasosasekunnin erolla Trickettiin.
Roomassa on uitu 35 maailmanennätystä kuudessa kilpailupäivässä. MM-uinnit päättyvät sunnuntaina.
Alshammar paransi Veldhuisin ME:tä seuraavassa välierässä 31.7.2009
Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi