Yleisurheilu
10.6.2008 15:40
Keihäänheittäjä Tero Järvenpää ei kilpaile seuraavaan kahteen viikkoon. Tamperelaisheittäjän heittokäden olkapäässä on ylirasitustila, ja sen vuoksi hän on kahden viikon ajan heittokiellossa.
"Järvenpään olkapää on siinä kunnossa, että jos hän nyt heittää paljon, vammautumisriski on erittäin suuri", Järvenpään tiistaina Helsingissä tutkinut ortopedi Ilkka Tulikoura totesi.
Tulikouran mukaan Järvenpään olkapään kuntoa seurataan lähiajat useita kertoja viikossa.
"Nyt hän ei voi heittää tai tehdä mitään nopeita liikkeitä", Tulikoura kertoi.
Olkapään ylirasitustila tarkoittaa myös, ettei Järvenpää voi kilpailla juhannuksena Euroopan cupin ykkösliigan kilpailussa Portugalin Leiriassa.
Järvenpää oli vahva ehdokas eurocupin joukkueen keihäänheittäjäksi kiskaistuaan perjantaina Oslossa ennätyksensä 86,49.
"Tämä on ennaltaehkäisevä toimi, jonka tarkoitus on varmistaa, että Järvenpää pystyy heittämään Pekingin olympialaisissa", Tulikoura totesi määräämästään heittokiellosta.
Lajin kärkinimistä myös maailmanmestari Tero Pitkämäki on lääkärin suosituksesta sivussa Portugalin Euroopan cupista. Hän kärsi rajusta yläselän krampista Kultaisen liigan kilpailussa reilu viikko sitten Berliinissä, mutta heitti perjantaina Oslossa kuusi kilpailuheittoa, joista paras kantoi 85,92.
Oslon kilpailun jälkeen Pitkämäki konsultoi lääkäriään Jussi Jouppilaa heitoissa tuntuneen kylkikivun takia. Jouppilan suosituksesta Pitkämäki kilpailee seuraavan kerran vasta kesäkuun lopussa Pihtiputaan keihäskarnevaaleilla.
Kesän kotimaista kärkitulosta 87,33 halussaan pitävä Antti Ruuskanen on kärsinyt nilkkakivuista. Näin ykkösehdokkaaksi Portugalin Euroopan cupin mieskeihäänheittäjän paikalle nousee Harri Haatainen, 30, joka voitti Lapuan Eliittikisan sunnuntaina tuloksella 81,08.
"Näyttää siltä, että Euroopan cupin katsastuksen Lapualla voittanut Haatainen on vahvoilla", Suomen urheiluliiton SUL:n valmennusjohtaja Jarmo Mäkelä totesi Järvenpään ja Pitkämäen tilanteet todettuaan.
Euroopan cupin joukkue valitaan 17. kesäkuuta.
Keskisalon jalka ärtyi – Evilä kuumeessa 6.2. 18:14
Bolt avaa kautensa 400 metrillä 3.2. 16:42
Olympiakultamitalisti myönsi käyttäneensä anabolisia steroideja 29.1. 23:49
15-vuotias Räsänen juoksi naisten Suomen ennätyksen 23.1. 14:49
Yleisurheilun sääntökokeilut poikivat vain pieniä muutoksia 14.1. 14:39
Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi
Ulkomaat | Julkaistu 0:59
Kotimaa | Päivitetty 0:11
Ulkomaat | Julkaistu 19:23