Uutiset 24h
Virpi Salmi
Valokuva
Ompelija
Loreenin Euphoria soi eniten kaupallisissa radioissa
Oi nai mut, Eurooppa
Nelosen uutiset
Saudi-Arabiassa ryhmä paikallisia autoharrastajia on ryhtynyt harjoittelemaan renkaiden vaihtamista liikkuvasta autosta. Miehet kutsuvat kehittämäänsä tekniikka nimellä "sidewalk skiing" ja siinä kuski tasapainottelee auton kahdelle renkaalla, matkustajien vaihtaessa ilmassa olevat renkaat. Saudi-Arabian aukea aavikko tarjoaa harrastajien mukaan parhaat mahdolliset olosuhteet heidän vaaralliselle ja omituiselle toiminnalleen.
British Airwaysin lento numero 762 oli matkalla Lontoosta Osloon, kun koneen perästä ryhtyi tupruamaan mustaa savua. British Airwaysin kone teki hätälaskun Lontoon päälentoaseman Heathrow'lle, jonka vuoksi kentän kiitotiet jouduttiin sulkemaan. Heathrow'lle laskeutumassa olevat koneet kiersivät ympyrää aseman lähistöllä. Kukaan ei loukkaantunut onnettomuudessa.
Ohikulkijoita järkyttänyt veitsihyökkäys tallentui videolle. Materiaali voi järkyttää katsojia. "Silmä silmästä, hammas hampaasta," toinen hyökkääjä sanoo.
Facebookissa on muutaman päivän ajan levinnyt kulovalkean tavoin helsinkiläisen Ricky Ghansah'n päivitys. Ricky kertoo tuossa päivityksessään, miten hän taltutti vihamielisen solvaajan pehmeillä aseilla. Nuorimies kertoo yllättäneensä rahattoman solvaajan ostamalla tälle bussilipun. Vastineeksi Ricky vaati - ja sai - julkisen anteeksipyynnön solvauksista. Tämä tapahtuma kirvoitti muilta matkustajilta spontaanit aplodit ja kiitokset Rickylle, hyvin hoidetusta tilanteesta. Bussiyhtiöstä ei ole saatu varmennusta tapahtuneelle, eikä bussissa matkustaneita ole tavoitettu kertomaan tilanteesta, mutta Facebookissa sadat ihmiset ovat kannustaneet Ghansania.
Sun Jifa menetti molemmat kätensä yhdeksän vuotta sitten kalastaessaan räjähteillä. Hänellä ei ollut varaa hankkia sairaalan tarjoamia kalliita käsiproteeseja, joten kiinalaisfarmari ryhtyi valmistamaan mekaanisia käsiproteeseja kotonaan. Vuosien ajan Sun työsti kotitekoista mallia ja on sittemmin ryhtynyt myymää niitä kohtalontovereilleen. Sun kertoo myyneensä jo noin tuhat paria mekaanisia käsiä. Hän veloittaa niistä noin 450 euroa kappaleelta. Sunin pyytämä hinta on hänen mukaansa vain kymmenesosa aidon proteesin hinnasta. Erityisen onnellinen kiinalaisfarmari on kuitenkin siitä, että hän pystyy jälleen osallistumaan kotitilansa töihin.
Christina von Numersin kodin seinillä riippuu kolme Tove Janssonin taideteosta. Von Numersin hammaslääkärinä työskennellyt äiti sai ne sota-aikana taiteilijalta korvaukseksi hammashuollosta. Jansson oli myös perheen ystävä. Videolla Christina von Numers kertoo lapsuusmuistoistaan, joissa Tove Jansson on hyväntahtoinen ja elegantti taiteilija, joka nikkaroi lapsille nukkekodin. Toimittaja: Miisa Pulkkinen. Kuvaus: Terhi Liimu
Marimekon puistonäytös Helsingin Esplanadilla toteutettiin yhteistyössä kansallisbaletin kanssa.
Maantiesilta romahti jokeen Washingtonin osavaltiossa Yhdysvaltain länsirannikolla Seattlen lähistöllä. Vedestä on pelastettu muutamia ihmisiä, mutta kenenkään ei tiedetä loukkaantuneen vakavasti. Jokeen putosi tiettävästi myös kaksi autoa.
Älypuhelinyhtiö Jolla on esitellyt ensimmäisen puhelimensa. Laitteessa on Linux-pohjainen Sailfish-käyttöjärjestelmä, mutta siinä voi käyttää myös Android-sovelluksia. Sailfish on rakennettu Nokian hylkäämän Meegon pohjalle. Suurin osa Jollan työntekijöistä onkin entisiä nokialaisia. Noin 400 euron hintaisesta laitteesta voi tehdä jo ennakkotilauksia. Laitetoimitusten suunnitellaan alkavan vuoden lopulla, Jolla kertoo tiedotteessaan. Videolla laitetta esittelee vanhempi suunnittelija Jaakko Roppola.
Uunituore opetusministeri Krista Kiuru suhtautuu penseästi kouluja vertaileviin rankinglistoihin. ”Opettajana en ole koskaan niitä hirveästi arvostanut”, Kiuru sanoo. Uusien ministerin tiedotustilaisuudessa Helsingissä Kiuru totesi, että koulujen ranking-listat eivät kerro välttämättä koko totuutta. ”Koulujen vertailuissa on aina se ongelma, että mitä niissä mitataan, jotta ne käytännössä kertovat totista asiaa”, hän pyörittää. Tärkeämpää olisi Kiurun mukaan selvittää esimerkiksi se, miten nuoret parantavat arvosanojaan lukion aikana. Kiurun mielestä on mahdollista, että opetusministeriö tekisi oman listansa, jossa mitattaisiin koulujen oppimistuloksia. "Sitä voidaan katsoa", Kiuru sanoo.
Amatöörivideo näyttää Oklahoman tornadon voiman.
Venäläinen performanssiryhmä Pussy Riot on ensimmäistä kertaa vierailulla Suomessa. Ryhmän kaksi jäsentä esiintyy huomenna Maailma kylässä-festivaalilla. Heidät tunnetaan Venäjän ortodoksikirkon ja presidentti Putinin rajusta arvostelusta. Kaksi ryhmän jäsentä on parhaillaan vankilassa kärsimässä huliganismista saatuja tuomioita. Suomen vierailullaan jäsenet esiintyvät turvallisuussyistä salanimillä ja kasvot tiukasti peitettyinä. Toimittaja: Mika Parkkonen. Kuvaus & editointi: Toke Lahti.
Nelosen sää