perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Britney Spears haluaa itse valita hänestä julkaistavat kuvat

13.7.2009 18:28

Torstaina Helsingin Areenassa esiintyvä Britney Spears vaatii suomalaisilta tiedotusvälineiltä poikkeuksellisen tiukkoja ehtoja valokuvaamiseen.

Maailmankiertueella oleva Spears haluaa kuvien käyttöoikeudet itselleen niin laajasti, että vaatimuksiin sisältyy oikeus valita julkaistavat kuvat.

"Teoriassa näin on, mutta käytännössä se ei ole käsittääkseni mahdollista. Kukaan ei voi tulla paikanpäälle valitsemaan valokuvaajien ottamia kuvia, se on mahdotonta", Lasse Norres konsertin Suomessa järjestävästä Speed Promotionista sanoo.

Tänään suomalaisille medioille ja kuvaajille allekirjoitettavaksi lähetettävä kuvaussopimus pitää sisällään myös vaatimuksen siitä, että keikalta otettuja kuvia ei saa julkaista uudelleen 30 päivän jälkeen kuvaushetkestä.

Verkkoviestimet eivät saa kuvauslupaa lainkaan.

"Myös kuvien myöhemmin julkaisemisen valvominen on käytännössä lähestulkoon mahdotonta New Yorkista käsin. Tämä on kiusallinen ja poikkeuksellinen tilanne. Pelkään, että monet tiedotusvälineistä sanovat ei tälle sopimukselle", Norres sanoo.

Ruotsissa Aftonbladet, Expressen, Svenska Dagbladet ja Dagens Nyheter ilmoittivat boikotoivansa eilistä Spearsin Tukholman-konserttia tiukkojen kuvausehtojen takia.

Saksassa tiedotusvälineet uhkasivat jättää tekemättä myös konserttiarviot, jolloin Spearsin puolelta muutettiin sopimusta.

"En tiedä tarkkaan Ruotsin ja Saksan sopimusta, mutta uskoisin niiden olevan samanlaisia kuin Suomessa. Me voimme keikkajärjestäjänä ennen torstai-iltaa vain kertoa Amerikkaan oman mielipiteemme ja mitä mediat tekevät."

Norres kertoo tehneensä viimeiset kolme päivää töitä sen eteen, että sopimusta muutettaisiin.

"Olen sanonut heille, että haluatteko täällä tapahtuvan samoin kuin Ruotsissa. Vastaus oli, että sopimukset on pantava eteenpäin, tulivatpa kuvaajat paikalle tai eivät", Norres sanoo.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.