11.6.2008 12:57
Miss Suomi Satu Tuomisto kuvattiin uimapuvussa huhtikuussa Kreetalla.
Miss Suomi Satu Tuomistolle kevään aikana kertyneiden neljän lisäkilon pelätään jo uhkaavan hänen menestystään Miss Universum -kilpailussa.
Tuomisto kertoi tiistain Iltalehdessä aikovansa laihduttaa kilot pois ensi viikolla Vietnamissa alkavan kilpailun aikana. Mallitoimisto Paparazzin johtaja Laila Snellman kommentoi MTV3:n Viihdeuutisille, että Tuomiston pitääkin laihduttaa, jos aikoo menestyä kilpailussa.
Nyt viime vuoden Miss Suomi ja Suomen Miss Universum -edustaja Noora Hautakangas varoittaa Tuomistoa, ettei kilojen karistaminen onnistu kisakuukauden aikana. Hän kertoo Iltalehdessä, että kilpailun 80 tytöstä ehkä yksi tai kaksi saa muutaman kilon pois kisoissa. Muut sortuvat paineissa herkkuihin ja lihovat. Niin kävi Hautakankaan mukaan hänellekin.
Tuomisto tyrmää Hautakankaan epäilykset. Hän sanoi keskiviikkona The Voice -radiokanavan aamuohjelmassa uskovansa ja jopa tietävänsä, että liikakilot lähtevät muutamassa päivässä. Hän kertoo pudottaneensa kolmisen kiloa parissa kolmessa päivässä myös talven missikiertueen aikana.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi