keskiviikko 10.2.2010 | Ella, Elina  Onnittele e-kortilla

Onnen päivien Fonziesta patsas

20.8.2008 12:46

Carrie Antlfinger / AP

Näyttelijä Henry Winkler poseeraa roolihahmoaan Fonzieta esittävän patsaan kanssa.

Näyttelijä Henry Winkler poseeraa roolihahmoaan Fonzieta esittävän patsaan kanssa.

Onnen päivät sarjan Fonzie on ikuistettu patsaaksi Milwaukeessa Yhdysvalloissa. Patsaan paljasti hahmoa sarjassa näytellyt Henry Winkler.

Patsas on tehty pronssista ja se esittää Fonzieta tutuimmillaan: nahkatakki päällä, hiukset taakse suittuna ja molemmat peukalot ylös osoittaen.

Onnen päivät eli Happy Days oli erittäin suosittu komediasarja, jota esitettiin Yhdysvalloissa 1974–1984. Suomessa sarjaa esitti alunperin Mainostelevisio mutta sitä on myöhemmin uusittu useita kertoja muillakin kanavilla.

Sarjan tarina sijoittui Milwaukeen kaupunkiin, vaikka sitä kuvattiinkin Californiassa. Henry Winklerin näyttelemä koulunsa kesken jättänyt automekaanikko Arthur Fonzarelli oli alun perin tarkoitettu sivuhahmoksi, mutta yleisösuosion ansiosta Fonziesta tuli yksi sarjan keskeisimmistä hahmoista.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.