sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Springsteen veti täyteen myös entisen yleisen vessan

11.7.2008 23:48

Touko Hujanen / HS

Kati Ala-Mattinen ja Anders Forslund nauttivat Olympix-terassin tunnelmasta.

Kati Ala-Mattinen ja Anders Forslund nauttivat Olympix-terassin tunnelmasta.

Ravintolayrittäjä Heikki Soinisella on rock-tähti Bruce Springsteeniin erityisen lämmin suhde. Megatähden konsertti nimittäin tietää Soinisen baarille kuusinkertaista myyntiä.

Soinisen Olympix-ravintola sijaitsee kivenheiton päässä Olympiastadionista, tarkemmin sanottuna entisessä yleisessä käymälässä Kisahallin parkkipaikan vieressä.

Perjantai-iltana ennen Springsteenin konserttia pieni, kaksikerroksinen baari oli kuin ammuttu täyteen. Jono kassalle oli pitkä, jono vessaan vielä pidempi.

"Vessassahan tässä ollaan, mutta ei se mitään", naureskeli iltaseitsemältä baarin kattoterassilla kuohuviiniä siemaillut Pipsa Lepikko.

Hänen seurassaan istuivat Kati Ala-Mattinen ja Anders Forslund.

Vielä 1950-luvulla ravintola oli yleinen, olympialaisia varten rakennettu käymälä. Sellaisena se toimi 1960-luvulle asti, jonka jälkeen rakennus oli tyhjillään yli 40 vuotta. Viime kesänä Soininen ystävineen kunnosti siitä baarin.

"Mahtava historia. Ehkä se olikin syy miksi tulimme tänne", naureskelivat baarin alakerrassa olutta hörppineet kaverukset Harri Tamminen ja Ossi Kauppinen.

Pieneen baariin oli perjantaina iltaseitsemältä tulijoita jopa siinä määrin, että vahtimestari joutui sulkemaan terassin kulkuaukon köydellä.

"Otamme vielä kaksi. Sen jälkeen ei enää mahdu", vahtimestari ilmoitti.

Mäntymäentien toisella puolella helsinkiläiset Sanna Manner ja Rita Tuohimaa olivat turvautuneet omiin eväisiin. Ja niitähän riitti.

Laukusta löytyi pullo valkoviiniä, valmiiksi kotona sekoitettu juomasekoitus, vettä, karkkipussi, hakaneuloja, vartalovoidetta, kamera, tupakkaa, vaihtokengät, Uno-kortit – ja mp3-soitin.

"Jos Bruce ei ole hyvä, voidaan kuunnella omaa musiikkia", naiset nauroivat ja levittivät Uno-kortit nurmikolle.

Paikan päälle heidät oli houkutellut kaunis sää, ei niinkään itse artisti.

"Mitäs biisejä sillä Brucella nyt olikaan? Joku streets of jotakin", Manner pohti.

"Philadelphia", huikkasivat olutta samalla kumpareella litkineet nuoret miehet.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.