sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Studio Julmahuvin Touko Pouko palaa televisioon

23.10.2008 11:25

Marek Sabogal / SUBTV

Touko Pouko

Touko Pouko

Sketsisarja Studio Julmahuvista tuttu kulttihahmo Touko Pouko palaa televisioon uudessa sarjassa Subilla.

Jukka Rasilan esittämä Touko Pouko nähtiin ensimmäisen kerran 1998 Yleisradion tuottamassa Studio Julmahuvissa. Venla-palkitusta sarjasta tuli suuri menestys ja Touko Poukosta ehkä sarjan suosituin hahmo.

Epäkorrektia lastenohjelmaa vetänyt hahmo palaa ruutuun Jugi Style -nimisessä sarjassa tammikuussa.

”Touko Poukon rooliin oli yllättävän mukava hypätä kymmenen vuoden tauon jälkeen. Hahmo on pysynyt melko paljon samana, ehkä se on hieman aikaisempaakin sekopäisempi”, Touko Poukon esittäjä Jukka Rasila kuvaa.

Jugi Stylen käsikirjoittamisesta vastaavat Rasilan lisäksi Petteri Summanen ja Kari Hietalahti. Rasilan mukaan sarjassa on samoja elementtejä kuin Studio Julmahuvissa. ”Se on kuitenkin hieman perinteisempi sketsisarja", hän luonnetii.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.