perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Työtön skottinainen lumosi Simon Cowellin kykyohjelmassa

16.4.2009 10:50 | Päivitetty: 16.4.2009 13:17

AFP

Susan Boyle on ollut vedonlyöjien suosikki Talent-ohjelman voittajaksi ensiesiintymisestään lähtien.

Susan Boyle on ollut vedonlyöjien suosikki Talent-ohjelman voittajaksi ensiesiintymisestään lähtien.

Britain's Got Talent -tositv-ohjelmassa koettiin lauantaina melkoinen yllätys, kun kameroiden eteen marssi Susan Boyle, 47-vuotias kirkon avustustyöntekijä Blackburnista.

Paksua skottimurretta puhuva, vähän reppanan näköinen Boyle sanoi harrastaneensa laulua pienestä asti ja esittävänsä Les Miserables -musikaalista tutun kappaleen I Dreamed a Dream. Lisäksi Boyle mainitsi asuvansa kissansa kanssa. Naimisissa hän ei ole, eipä häntä ole kukaan koskaan edes suudellut.

Katsojilla ja tuomareilla oli hauskaa – kunnes Boyle alkoi laulaa. Boyle lauloi vakaasti, varmasti ja aivan upeasti. Katsojat ja ohjelman tuomarit olivat ällikällä lyötyjä. Ilkeydestään tunnettu Simon Cowellkin katsoi Boylen komeaa tulkintaa epäuskoisesti hymyillen.

Boylen tulkinta päätyi nopeasti nettiin. YouTubessa on esityksestä useita eri videoita, ja suosituin niistä oli torstaina keskipäivällä ladattu yli kymmenen miljoonaa kertaa.

Boyle on YouTuben katsotuin ja keskustelluin video monessa maassa tällä viikolla.

Tällä viikolla Ashton Kutcherin ja Demi Mooren tapaiset Hollywood-tähdet ovat jo tunnustautuneet Boylen faneiksi. Työttömän blackburnilaisen seuraavaa esiintymistä kykyohjelmassa seurataan nyt tarkasti.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.