Flunssa pakottaa pysähtymään, ja se on salaa ihan mukavaa

Kun myöntää itselleen, että on niin sairas, ettei voi lähteä töihin tai muihin velvollisuuksiin, tulee oikeastaan helpottunut olo, kirjoittaa Jarkko Tontti.

20.1.2015 16:30 | Päivitetty 21.1.2015 7:38

”Se tuli mistä tuli. Kuka niitä vahtii, virukset ja basillit. Ne ovat niin pieniäkin ja liukkaita. Niiden sukukunta on laaja ja väkirikas”, kirjoitti Veikko Huovinen aina ajankohtaisessa romaanissaan Lentsu (1978).

Se nimittäin on täällä taas. Flunssa eli nuhakuume ja sen isoveli, influenssa. Vuosittainen kausi-influenssa on maailmanlaajuinen riesa. Sitä vastaan on rokote, mutta se ei suojaa täysin. Influenssaan jopa kuollaan, nuhakuumeeseen harvemmin. Talousihmiset laskevat miljardimenetyksiä, joita flunssat aiheuttavat, kun työntekijät tuupertuvat sänkyihin.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat