Suomessa on työttömänä paljon ihmisiä, joiden kuuluisi olla eläkkeellä, sanoo kuntoutuslääkäri: ”On traagista, jos kehitysvammainen joutuu kilpailemaan muiden hakijoiden kanssa samoista työpaikoista”

Monet jäävät jumiin yhteiskunnassa, koska työkykyä arvioidaan ja tutkitaan pääasiassa fyysisten sairauksien kautta, sanoo kuntoutuslääkäri Raija Kerätär.

Pitkäaikaistyöttömyys on leimaavaa, sanoo Raija Kerätär.

5.12.2018 17:47

Tämä juttu on osa Minä väitän -sarjaa, jossa yksi asiantuntija kertoo näkemyksensä jostakin omaan alaansa liittyvästä kiinnostavasta aiheesta.

Kuntoutuslääkäri Raija Kerätär:

”Suomessa on työttö­mänä paljon vaikeasti masen­tuneita ja psyykki­sesti sairaita ihmi­siä, jopa skitso­freenikkoja, jotka eivät ole minkään hoito­järjestelmän piirissä. Lisäksi työttöminä työnhakijoina on kehitysvammaisia, joiden kehitysvammaa ei tunnista kukaan, eivät edes he itse.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat