Mitä tehdä, jos tarjoilija avaa viinipullon, antaa maistaa lasista mutta viini onkin pahaa? ”Se on asiakkaan ongelma, pullo on jo avattu häntä varten”
Tee se näin -juttusarjassa HS etsii vastauksia lukijoiden kysymyksiin. Tällä kertaa selvitimme, kuinka toimia, kun tarjoilija maistattaa viiniä ravintolassa. Saako sanoa, jos viini ei olekaan mieleinen vai onko maistatus pelkkä kohtelias rituaali? Jutun lopussa voit ehdottaa omaa kysymystäsi.
Tarjoilija kaataa viiniä lasin pohjalle ja jää odottamaan asiakkaan reaktiota. Mutta mitä tilanteessa oikeastaan pitäisi sanoa? Saako tässä kohtaa antaa kuulua, jos viini ei olekaan mieleinen? Vai onko maistattaminen nykyään pelkkä kohtelias rituaali, kun viinien korkkiviat ovat vähentyneet kierrekorkkien myötä?