Viisikymppinen Vesa toi ensimmäisten joukossa muuntuneen koronaviruksen Suomeen – Hänen tarinansa on kertomus siitä, miten helposti valvonta voi pettää

Vesa sai matkustaessaan koronaviruksen brittimuunnoksen. Enää hän ei aio matkustaa mihinkään pitkään aikaan.

Brittiläinen koronavirusmuunnos saapui Suomeen ensimmäisen kerran joulupyhien jälkeen, kun kolmella Suomeen palanneella matkustajalla todettiin muuntuneen koronaviruksen aiheuttama tartunta Helsinki-Vantaa lentoasemalla otetuissa testeissä.

| Päivitetty

Viisikymppinen Vesa asuu Suomessa pienellä paikkakunnalla. Hänellä on kaksi kouluikäistä lasta ja vaimo.

Hänen vaimonsa on kotoisin Länsi-Afrikasta, ja koko perhe päätti joulun jälkeen matkustaa viikoksi vaimon kotimaahan. Samalla Vesalla oli tilaisuus hoitaa siellä työhönsä liittyvä asia.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat