Miksi synkkien uutisten imuun jää koukkuun? Psyko­terapeutti kertoo, mihin merkkeihin kannattaa kiinnittää huomiota, jos kännykkä on koko ajan kädessä

Tarve pelottavien ja surullisten asioiden seuraamiseen johtuu monesta syystä, psykoterapeutti Ville Merinen sanoo. ”Kun kriisi uhkaa, ihminen pyrkii luonnostaan hankkimaan tietoa, jotta hän voi yrittää hallita tilannetta paremmin.”

”Toisille uutisten jatkuva selaaminen on hyvinkin kiihdyttävää ja rasittavaa, ja he tarvitsevat enemmän taukoa palautumiseen”, psykoterapeutti Ville Merinen sanoo.

2.3.2022 13:35 | Päivitetty 3.3.2022 10:16

Venäjän hyökkäystä Ukrainaan seurataan Suomessa tarkasti.

Moni meistä katsoo uutiset ensimmäiseksi aamulla ja viimeiseksi illalla. Vaikka tarkoitus olisi vain silmäistä nopeasti viimeisimmät käänteet, kännykän tai television ääressä saattaa vierähtää tunti jos toinenkin.

Yksi, jonka ruutuaika on kasvanut viime päivinä vauhdilla, on psykoterapeutti Ville Merinen.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat