Paavo Arhinmäki kertoi kärsivänsä yleisestä iho­sairaudesta – Tällainen on ruusu­finni, joka voi puhjeta vasta keski-ikäisenä

Ihotautilääkäri varoittaa ihottumiin yleisesti käytetystä voiteesta, joka usein pahentaa ruusufinnin oireita.

Helsingin apulaispormestari Paavo Arhinmäki (vas.) kertoo saavansa sosiaalisessa mediassa jatkuvasti kommentteja sairaudestaan. Ruusufinni aiheuttaa kasvojen punoitusta ja toisinaan myös näppylöitä.

16.12.2022 13:22

Helsingin apulaispormestari Paavo Arhinmäki kertoi vastikään, millaisia kommentteja hän sai ulkonäöstään sen jälkeen, kun hänestä oli julkaistu rento kuva Facebookissa.

”Osaltani kommentit täyttyivät jälleen kerran arvostelua painostani ja juopoksi haukkumista, koska naamani punoittaa.”

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat