Suomalaiset kehuvat pääministeri Sanna Marinia koronakriisin hoitamisesta, mutta näkemys saattaa pian muuttua
Hallitukseen tulee varmaankin kohdistumaan rajua kritiikkiä – itse asiassa riippumatta siitä, mitä hallitus on konkreettisesti kriisin aikana tehnyt.
Presidentti Sauli Niinistö ja pääministeri Sanna Marin kättelivät uuden hallituksen tervehdyskäynnillä joulukuussa. Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva
Marko Junkkari HS
5.4.2020 9:56 | Päivitetty 5.4.2020 13:00
Sunnuntaina julkaistun HS-gallupin mukaan peräti neljä viidestä suomalaisesta on tyytyväinen tapaan, jolla presidentti Sauli Niinistö ja pääministeri Sanna Marin (sd) ovat toimineet koronakriisiin liittyvissä asioissa.
Presidentin osalta tulos ei ehkä niinkään yllätä. Etenkin kun muistaa, että Niinistön onnistumista mittaavissa kyselyissä tulokset ovat vuodesta toiseen olleet lähes pohjoiskorealaisissa lukemissa.