Helsingin johtosalkut voidaan jakaa jo tällä viikolla – HS esittelee todennäköisimmän pormestarikaartin

Helsingin poliitikot alkoivat tiistaina jakaa johtopaikkoja Jan Vapaavuoren johdolla. HS listasi, kuinka pormestarin ja apulaispormestarien paikat tullaan todennäköisesti jakamaan.

Helsingin poliitikot aloittivat tiistai-iltana luottamuspaikkaneuvottelut kokoomuksen Jan Vapaavuoren (kuvassa keskellä) johdolla. Kuvassa vihreiden Otso Kivekäs (etualalla vasemmalla) ja Anni Sinnemäki sekä kokoomuksen Risto Rautava (vasemmalla), Vapaavuori ja Daniel Sazonov.

19.4.2017 2:00 | Päivitetty 19.4.2017 9:45

Helsingin keskeiset johtopaikat on jaettu puolueiden kesken viimeistään vappuun mennessä, lupaa Helsingin ensimmäiseksi pormestariksi kesäkuussa valittava Jan Vapaavuori (kok).

”Uskon, että paikat on jaettu puolueiden kesken tämän viikon aikana. Todennäköistä on, että tarvitsemme ensi viikonlopun neuvotteluihin. Ihmisillä on kuitenkin arkiduuninsa ja muut menonsa”, Vapaavuori sanoo.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat