Helsingin Suomalaisessa Yhteiskoulussa on monia erikoislinjoja. Helsingin, Espoon ja Vantaan lukioiden pääsyvaatimuksia pääset selaamaan Helsingin Sanomien hakukoneessa. Kuva: Tuomas Selänne
Helsingin Suomalaisen Yhteiskoulun erikoislinjoille ei niin vain peruskoulusta marssita. SYK:n A-englannin kielen linjalle päästäkseen piti tämän kevään yhteishaussa täräyttää todistukseensa vähintään 9,69:n keskiarvo.
Moniin muihinkin perinteisesti korkean kynnyksen helsinkiläislukioihin vaadittiin kovia arvosanoja: Kulosaaren yhteiskoulun lukion yleislinjan keskiarvovaatimus oli 9,5. Ressun lukioon sekä Helsingin yliopiston Viikin normaalikouluun tarvittiin vähintään 9,42:n keskiarvo ja Helsingin normaalilyseoon 9,33:n keskiarvo.