Rotat valtaavat jo pysäköityjä autoja Helsingissä – alati lisääntyvät rottalaumat käyvät yhä rohkeammiksi

Ihmisen ruokinnasta rohkaistuneet rotat eivät biologin mukaan ole sen aggressiivisempia kuin leivän perässä vaappuvat sinisorsat.

Varovaiset rotat liikkuvat aktiivisemmin auringon laskettua. Alli Trygin puisto Helsingin Kalliossa.

18.9.2017 2:00 | Päivitetty 19.9.2017 9:46

Alli Trygg perusti Helsingin Sörnäisiin 1800-luvun lopulla kansankeittiön, jonka ajatuksena oli tarjota kansalle edullista ruokaa. Vuonna 2017 hänen mukaansa nimetyssä puistossa Kalliossa kipittävät helpon ruoan perässä rotat.

Rottia on niin paljon, ettei niitä tarvitse illan pimeydessä etsiä. Riittää, kun tietää, mitä etsii. Rottien koloista on tullut Helsingissä entistä näkyvämpi merkki siitä, että kaupungin runsaslukuisin nisäkäslaji elää ja voi hyvin.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat