Valtavaan sosiaali- ja terveydenhuollon asiakas- ja potilastietojärjestelmään Apottiin siirtyminen on vaarantanut yksityisyyden suojan. Uudessa yhteisessä tietojärjestelmässä olevien puutteiden takia alan työntekijät pääsevät laajasti tutkimaan salassa pidettäviä potilastietoja ja sosiaalihuollon asiakastietoja.
Satoja miljoonia euroja maksaneesta Apotti-järjestelmästä paljastui potilaiden tiedot vaarantava ongelma – Tietosuojavaltuutettu estäisi käyttöönoton Helsingissä
Sosiaali- ja terveydenhuollon tietojärjestelmä Apotti antaa ammattilaisille lainvastaisen laajat mahdollisuudet tutkia potilas- ja asiakastietoja. Järjestelmä laajenee kattamaan 1,6 miljoonan ihmisen tiedot.
Vantaalla asuva julkisoikeuden professori Tomi Voutilainen pitää kotikaupungissaan ilmi tulleita Apotti-järjestelmän tietosuojaongelmia sosiaali- ja terveydenhuollon salassapitoa koskevien lakien vastaisina.