Korona-altistumisia on todettu jo useissa yhteislaulu­tapahtumissa, mutta laulaminen on jatkunut Helsingissä korona­passin turvin: ”Lisää viruksen leviämisen riskiä”

Helsingin epidemiologisen toiminnan johtaja Sanna Isosomppi ei toistaiseksi ole kuullut yhteislaulu­tilaisuuksista lähteneistä tartuntaketjuista.

Tänä vuonna joulunajan yhteislaulutilaisuuksiin pääsee pääsääntöisesti koronapassilla, jolloin tilaisuuden henkilömäärää ei ole rajoitettu. Kuvassa ihmiset näyttävät koronapassia saapuessaan Pyhän Laurin kirkkoon Vantaalla 12. joulukuuta.

23.12.2021 10:19

Helsingissä järjestetään joulun alla ja välipäivinä useita joulukonsertteja ja yhteislaulu­tilaisuuksia.

Suosituimpia ovat kirkoissa järjestettävät Kauneimmat joululaulut -tilaisuudet. Helsingin seurakunnat ovat huomioineet korona-ajan turvallisuuden. Muutama tilaisuus on peruttu kokonaan. Valtaosaan tapahtumista voi osallistua koronapassilla. Jotkut seurakunnat ovat siirtäneet osan tilaisuuksista kirkon ulkopuolelle.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat