Sanomalehtien varhaisjakelun häiriöihin on luvassa helpotusta pääkaupunkiseudulla. Jakajapulaa paikataan ohjaamalla painetun lehden varhaispainosta eniten ongelmista kärsiville alueille. Joillakin alueilla lehti voi kolahtaa luukusta jo reilusti ennen puoltayötä.
Alkuvaiheessa poikkeusjakeluun ohjataan muutamia tuhansia lehtiä. Järjestely on voimassa, kunnes varhaisjakelu saadaan palautettua halutulle tasolle. Kuva: Juha Salminen / HS
Sanomalehtien varhaisjakelussa on viime kuukausina ollut pääkaupunkiseudulla pahoja ongelmia. Lehti on jäänyt saapumatta toistuvasti tietyillä alueilla Espoossa, Kauniaisissa ja Helsingissä.
Nyt jakeluongelmien selättämiseen on otettu käyttöön aiempaa järeämmät keinot. Tästä viikonlopusta lähtien jakelun karikoita torjutaan erikoisjakelulla. Hankalimmille alueille ohjataan lehden varhaispainosta poikkeuksellisesti jo iltayön tunteina jaettavaksi.