Yli sata venäläistä luksus­autoa odottaa pysäköitynä Helsinki-Vantaan parkki­halleissa

Venäläisessä rekisterissä olevien arvoautojen määrä Helsinki-Vantaan lentokentän pysäköintihallissa viittaa vilkkaaseen liikenteeseen Venäjältä Suomeen.

Kuvassa oikealla näkyvä Bentley Bentayaga maksaa käytettynäkin lähes 200 000 euroa. Rekisterikilvet on sumennettu HS:n toimituksessa.

Helsinki-Vantaan lentokentällä on pysäköitynä satoja Venäjän kilvissä olevia autoja. Lentokentälle autonsa jättäneiden venäläisten suosiossa ovat eritoten kalliit BMW, Mercedes-Benz, Audi, Porsche ja Range Rover -merkkiset autot.

Lentokentän ensisijaisessa P2-parkkihallissa, sekä maan alla sijaitsevassa P1-premium­parkki­kerroksessa seisoi tiistaina pysäköitynä yli 100 toinen toistaan arvokkaampaa Venäjälle rekisteröityä autoa. Sen lisäksi parkissa on runsaasti myös tavanomaisempia autoja itänaapurin rekisterikilvin.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat