Helsingin hallinto-oikeus on kumonnut Helsingin seudun liikenne -kuntayhtymän (HSL) tekemän päätöksen opiskelijalippujen alennuksen siirtämisestä pelkästään mobiilisovellukseen.
HSL päätti keskittää opiskelijaliput pelkästään mobiilisovellukseen vuodesta 2022 alkaen.
Valittajan mukaan päätös pelkästään mobiilisovelluksessa saatavasta alennuksesta edellyttää, että opiskelijalla on käytössään älypuhelin, jossa on tarpeeksi uusi käyttöjärjestelmä. Lisäksi henkilön tulee osata käyttää sovellusta alennuksen saadakseen.
Oikeus asettui valittajan kannalle ja kumosi HSL:n päätöksen.
Hallinto-oikeus perusteli päätöstään sillä, ettei HSL:n hallitus ole tehnyt tarpeeksi selvitystyötä päätöksen tueksi.
Päätöksestä selviää, että HSL perusteli alennuksen muuttamista ainoastaan Tilastokeskuksen tilastolla, jonka mukaan kaikilla opiskelijoilla oli käytössä älypuhelin vuonna 2020.
”HSL:n hallitus ei ole esittänyt, että sillä olisi ollut päätöstä tehdessään käytössään muuta selvitystä kuin Tilastokeskuksen älypuhelinten käyttöä koskeva tilasto. Asiassa ei ole tullut esiin, että HSL olisi asian selvittämiseksi päätöksentekoa varten esimerkiksi kuullut opiskelijajärjestöjä”, päätöksessä kerrotaan.
Hallinto-oikeuden mukaan tämä rikkoi hallintolakia.
Lue lisää: HSL:n lippu-uudistus ei ole kaikille opiskelijoille tasapuolinen
Oikaisu 16.12.2022 kello 15.15 muutettu termi kantelija valittajaksi.