Kerrostalo­asunto tuhoutui tulipalossa Helsingin Suurmetsässä – yksi sairaalaan

Asunnossa ollut henkilö pääsi ulos omin voimin, mutta sai palovammoja.

Pelastuslaitos sammutti aatonaattoiltana tulipaloa Helsingin Suurmetsässä. Yksi henkilö loukkaantui palossa.

24.12.2022 1:19 | Päivitetty 24.12.2022 8:19

Helsingin pelastuslaitos sai perjantai-iltana kello 23.12 hälytyksen keskisuuresta tulipalosta Mätästiellä Suurmetsässä. Paikalle hälytettiin kuusi pelastuslaitoksen yksikköä.

Lähellä Jakomäen keskustaa paloi kerrostaloasunto, joka tuhoutui lopulta tulipalossa täysin. Päivystävä palomestari Juuso Punnonen kertoo, että huoneiston asuintilat paloivat pahoin.

"Se on kyllä tuhoutunut sillä tavalla, että asuinhuone on palanut ihan kokonaan”, Punnonen sanoo.

Asunnossa oli sisällä yksi henkilö, joka loukkaantui palossa ja toimitettiin paikalta sairaalaan.

"Hän pääsi omin avuin pois sieltä. Hän on hengittänyt savua ja saanut palovammoja ja lähtenyt sairaalahoitoon”, palomestari kertoo.

"Loukkaantumisen vakavuudesta en osaa sanoa, mutta henkilö oli hengissä ja pääsi itse ulos.”

Huoneisto tuhoutui palomestarin mukaan asuinkelvottomaan kuntoon.

Palo ei ehtinyt levitä muualle kerrostaloon, mutta samassa rapussa sijaitsevat asunnot kärsivät savuvahingoista. Pelastuslaitos tuuletti tiloja yöllä.

"Jokaisessa asunnossa on erinäinen määrä savuhaittaa, mutta tuuletus auttanee niihin.”

Palomestarin mukaan tulipalon syttymissyy ei ole vielä tiedossa. Poliisi selvittää asiaa.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat