Ympäristöjärjestöjen yhteinen mielenosoitus aiheutti liikennehaittaa Helsingin keskustassa lauantaina.
Luontomarssi-niminen kulkue lähti liikkeelle Senaatintorilta kello 13.30 ja marssi sieltä Aleksanterinkadun ja Mannerheimintien kautta Eduskuntatalolle.
Helsingin poliisi tiedotti Twitterissä mielenosoituksen päättyneen Eduskuntatalolla noin kello 16. Eduskuntatalolla oli esimerkiksi tutkijoiden puheenvuoroja ja poliitikkopaneeli.
Poliisin mukaan mielenosoitukseen osallistui ”useampi tuhat” ihmistä. Kulkue aiheutti iltapäivällä liikennehaittaa Mannerheimintiellä ja katkaisi hetkeksi liikenteen myös Aleksanterinkadulla.
Luontomarsseja järjestetään viikonloppuna useissa kaupungeissa ympäri Suomen. Mielenosoittajat vaativat seuraavalta hallitukselta toimia luontokadon pysäyttämiseksi.
Mielenosoitusta järjestämässä on suuri joukko ympäristöjärjestöjä, esimerkiksi Greenpeace, Suomen luonnonsuojeluliitto ja Elokapina.