Kuluttajien tyytyväisyys uudisasuntoihin laskee toista vuotta peräkkäin.
Tämä selviää Rakennusteollisuus RT:n teettämästä tuoreesta Epsi Rating -tutkimuksesta.
Uudisasunnon ostajien asiakastyytyväisyysindeksi on nyt 74,6, kun vuotta aiemmin se oli 76,4 ja sitä ennen 77,7. Erittäin tyytyväisten asiakkaiden raja on 75 indeksipistettä.
Lue lisää: Tutkimus: Uusien asuintalojen keskeneräisyys vaivaa ostajia yhä useammin
Paras asiakastyytyväisyys on selvityksen mukaan rakennusyhtiö Peabilla. Toista sijaa pitää Hartela. Viime vuoden listaykkönen YIT on pudonnut kolmanneksi.
Heikoin asiakastyytyväisyys on JM Suomella. Yhtiö on ollut esillä julkisuudessa Helsingin Herttoniemeen rakennettujen liian matalien asuintilojen takia.
Lue lisää: Asukkaat valittivat Helsingin kaupungille uuden talon liian matalista huoneista
Alle toimialan keskiarvon ovat jääneet myös Lujatalo, Skanska ja Bonava.
Epsi Ratingin Suomen-maajohtaja Heidi Laitinen selittää laskua uudisasuntojen ostajien kasvaneilla odotuksilla.
”Tämä saa asiakkaat arvioimaan yrityksiä yhä kriittisemmin, ja nämä joutuvat tekemään entistä enemmän töitä asiakastyytyväisyyden eteen.”
Tutkimukseen vastasi 950 kuluttajaa, jotka ovat vastaanottaneet ostamansa uuden asunnon vuonna 2022.
Heidän lisäkseen mielipiteensä kertoi noin 500 henkilöä yleisväestöstä.
Tammi-helmikuussa 2023 tehdyissä haastatteluissa kysyttiin muun muassa odotuksista, tuotelaadusta, palvelun laadusta ja vastineesta rahalle.
Osa rakennusvirheistä paljastuu vasta myöhemmin asumisen aikana. Miksi kyselyä ei toteuteta esimerkiksi yhden tai kahden vuoden päästä uudisasunnon hankinnasta?
Laitisen mukaan tutkimuksessa on haluttu kartoittaa nimenomaan alkutilannetta asunnon luovutuksen jälkeen, jolloin ongelmat ovat tuoreessa muistissa.
”Kun asiakas on saanut asunnon, sen pitäisi olla valmis.”
Oikaisu 20.3. kello 12.38: Uutisessa kerrottiin aiemmin, että rakennusyhtiö JM Suomi on ollut esillä julkisuudessa liian matalien asuntojen takia. Kyse on ollut liian matalista asuintiloista.