Helsingin Mellunmäessä purettavat asuintalot on aidattu vakavien häiriöiden vuoksi.
”Asuntoihin murtauduttiin, ja siellä oli pari pientä tulipaloakin”, kertoo Mellunpuiston kehitys oy:n toimitusjohtaja Markus Saari. Yhtiö vastaa kyseisestä rakennusprojektista.
”Nämä häiriöt aiheuttivat sen, että piti ryhtyä toimenpiteisiin.”
Purkualue aidattiin viime viikolla. Paikalle järjestettiin myös jokapäiväinen ja ympärivuorokautinen vartiointi.
”Tämä on täysin poikkeuksellista”, Saari kommentoi aitaamista ja vartiointia.
Mellunmäen talojen purkamisesta ja uusien rakentamisesta huolehtii neljä urakoitsijaa.
”Yhdelläkään ei ole tullut vastaan tällaista tilannetta”, Saari sanoo.
Asiasta kertoi aiemmin Iltalehti.
Urakoitsijoilla on ollut runsaasti vastaavia urakoita. Saari mainitsee erikseen Saton, jolla on tälläkin hetkellä monta purkuprojektia meneillään.
Saari kertoo, että häiriöt Mellunmäessä loppuivat aitaamisen ja vartioinnin lisäämisen ansiosta. Hän sanoo, että ainakin tulipalot ovat ilmeisesti johtuneet siitä, että asuntoihin oli majoituttu luvatta.
Kaupungin rakennusvalvonta oli lähettänyt urakoitsijoille kirjeen, jossa kehotettiin estämään häiriöitä.
Häiriöt olivat Saaren mukaan alkaneet ennen vappua. Ne kestivät noin viikon.
Talojen purkaminen alkanee Saaren mukaan toukokuussa. Purettavien tilalle rakennetaan uusia asuintaloja.