Uimahalli evakuoitiin Helsingissä: Kiukaalle laitettiin muovia

Palohälytys sattui alakoululaisten uimaopetustunnin aikana. Tilanteen epäillään johtuneen oppilaiden ilkivallasta.

Vuosaaren uimahalli.

| Päivitetty

Vuosaaren urheilutalon uimahalli jouduttiin evakuoimaan keskiviikkoiltapäivänä. Uimahallissa oli tullut hälytys, jonka vuoksi ihmiset olivat poistuneet hallista.

Pelastuslaitoksesta kerrotaan, että kiukaalle oli päätynyt ”jotain muovista”, joka oli sulaessaan aiheuttanut palohälytyksen.

Miesten puolen saunassa kiukaan päälle oli Ilta-Sanomien tietojen mukaan laitettu muovikauha. Hälytys tapahtui IS:n tietojen mukaan koulu-uintien aikana.

Helsingin pelastuslaitoksen arvion mukaan muovinen esine laitettiin kiukaalle tahallaan. IS uutisoi tapahtuman olleen oppilaiden ilkivaltaa.

Helsingin Pelastuslaitos sai ilmoituksen tehtävästä noin kello yhden aikaan.

Pelastuslaitoksesta kerrotaan, että huoltomies on sammuttanut kiukaan, minkä jälkeen Pelastuslaitos on käynyt tarkistamassa ja tuulettamassa tilan. Tilanteesta ei ole aiheutunut vakavampia seurauksia.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat