Ostareiden outolintu herää henkiin: Alvar Aallon uran erikoisuus remontoidaan lattiasta kattoon ja se haastaa lähistölle rakennetun uuden kauppakeskuksen

Valkoinen ostoskeskus eroaa selvästi muista Alvar Aallon Otaniemeen suunnittelemista rakennuksista. Vuosien saatossa ostari on päässyt rapistumaan, mutta nyt tapahtuu täyskäännös.

Otaniemen ostoskeskuksen remontti alkoi maaliskuussa ja valmista olisi tarkoitus tulla keväällä 2021. Kuva on huhtikuulta.

| Päivitetty

Vaikka rakennus on matala, sen vaalea julkisivu kiinnittää heti huomion. Kaksikerroksinen, valkoinen ostoskeskus poikkeaa selvästi Otaniemen punatiilen värittämästä maisemasta. Ostoskeskuksen kuparinen, aaltoileva katto muodostaa arkadin, josta astutaan sisään liiketiloihin.

Tai astuttaisiin, jos rakennus ei olisi remontissa.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat