Valkoposkihanhia potkitaan ja niiden päälle kaadetaan kuumaa kahvia Helsingissä – Miksi näitä lintuja vihataan?

Valkoposkihanhien ja niiden nurmikoilla lojuvan ulosteen määrän kasvaessa asenteet lintuja kohtaan ovat tiukentuneet. Hanhia on kiusataan ja rääkätään. Niiden päälle on kaadettu jopa kuumaa kahvia.

Mika Mustonen, Hannu Tuominen, Pauliina Laurila, Anu Aalto ja Dani Front haluavat edistää valkoposkihanhien ja ihmisten sopuisaa yhteiseloa kaupunkipuistoissa.

| Päivitetty

Ihana ei taida tällä hetkellä olla aivan se sana, joka useimmille nousee ensimmäisenä huulille, kun puhutaan valkoposkihanhista.

Suomessa pesivien ja muuttomatkallaan täällä pysähtyvien valkoposkihanhien määrien kasvaessa ihmisten asenteet lintuja kohtaan ovat koventuneet.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat