Kuuluuko ananas kirkkoon vai ei? Haagan seurakunnan sometili nousi ilmiöksi, kun siellä alettiin ruotia omintakeisia yksityiskohtia

Helsinkiläisen seurakunnan rento sometyyli kerää runsaasti kiitosta. Tarkoitus humoristisella otteella on niin ilahduttaa kuin kaventaa kuilua ihmisen ja kirkon välillä.

Haagan seurakunnan tilillä on muun muassa pohdittu sitä, olisiko Jumala voinut pelastaa maailman tulemalla ananakseksi?

5.3.2022 11:00

Yleensä ihmisten mielikuva kirkosta on vakava, pyhä ja konservatiivinen. Harvemmin sitä kuvailisi adjektiivilla ”humoristinen”.

Helsingin Haagan seurakunta haastaa tätä perinteistä kuvaa kirkosta sosiaalisessa mediassa.

Vitsikkäät heitot ja hassut meemit sekä animaatiot ovat arkiruokaa seurakunnan Twitter-tilillä. Tilillä seurakunta ottaa usein kantaa arkisiin asioihin, kuten lumitöihin tai vaikkapa siihen kuuluuko ananas kirkkoon vai ei.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat