Yhdeksänkerroksisen kerrostalon rappukäytävän valo on ollut jatkuvasti päällä Kontulassa ainakin vuodesta 2013 lähtien. Näin havainnoi HS:ään yhteyttä ottanut talon asukas, Armi Pohjansaro.
Pohjansaro muutti asuntoon vuonna 2013, jolloin hän havaitsi ensi kertaa valo-ongelman. Kyseessä on Helsingin kaupungin asuntojen eli Hekan kerrostalo Kontulan Ostostiellä.
Pohjansaron naapuri kertoi hänelle koiraa ulkoiluttaessaan talon pihalla, että ilmiö on jopa vanhempi. Naapurin tietojen mukaan taloon tehtiin vuonna 2010 remontti, jonka jälkeen valo on ollut päällä yhtäjaksoisesti.
Näin ollen valot olisivat loistaneet putkeen yli vuosikymmenen ajan.
Talo, jossa valot palavat aina, on Kontulan Ostostiellä.
Pohjansaro on kuullut ystäviltään, että sama ilmiö on myös Kumpulan Valimotien sekä Kontulankaaren taloissa. Nekin ovat Hekan asuntoja.
Hän ihmettelee, että inflaation ja Ukrainan sodan takia päättäjät korostavat, että energiaa pitää pyrkiä säästämään, mutta kaupunki ei toimi ohjeiden mukaisesti.
Hekalle tieto jatkuvasti palavasta valosta oli yllätys.
Viestintäpäällikkö Annika Laineen mukaan asukkaat eivät ole tehneet asiasta vikailmoitusta, eikä yhtiöllä ole ongelmasta muuta tietoa.
Laineen mukaan asiasta on nyt viestitty Hekan huoltoon.
Hekalle väitetty valo-ongelma tuli yllätyksenä.