Helsingin kielilukion takana sijaitsevan kujan varrella on ajokielto, mutta autoilijat eivät välitä kieltomerkistä.
Ratasmyllynkuja johtaa Itäkeskuksen suunnasta tultaessa Myllypuron jäähalliin sekä Ratasmyllyntielle.
”Kuja muistuttaa Kehä ykköstä”, kuvailee kielilukion kohdevastaava Seppo Korhonen.
Korhonen on ollut kielilukiossa kymmenen vuotta töissä ja muistelee, että Ratasmyllynkujalla on ollut aina ajokieltomerkki.
”Vaaratilanteita ei onneksi ole ollut”, hän kertoo.
Pandemian aikana kielilukion pihan läheisyydessä oli koronatestauspiste, jonka aikana kuja oli autoilijoiden ahkerassa käytössä.
”Ongelma johtuu siitä, että alueella on liian vähän valvontaa.”
Korhosta on jopa kannustettu puuttumaan asiaan jollain tavalla. Liikennettä kujalla on lisännyt se, että Raide-Jokerin työmaat ovat katkoneet reittejä lähiseudulla.
HS tavoitti kaupungin tiimipäällikkö Johanna Iivosen, joka ei ollut aikaisemmin kuullut kujaa koskevasta ongelmasta.
”Ajoesteitä ei voida laittaa Ratasmyllynkujalle, sillä huoltoajo on sallittu”, Iivonen sanoo. Hän kannustaa kuljettajia noudattamaan liikennesääntöjä.
Alue on suuressa murroksessa, sillä Ratasmyllynkujan lähistölle on suunniteltu jääurheilupuistoa ja urheiluhallia. Näiden uusien hankkeiden myötä tarkastellaan myös kujan katusuunnittelua.
Lue myös: Itä-Helsingin Roihupeltoon suunnitteilla hotelli ja kaksi suurta urheiluhallia