Mitä jos ostarin kaljakuppila ei olekaan ongelma vaan tärkeä kohtaamis­paikka? Ystävykset haluavat tuulettaa pinttyneitä käsityksiä vanhoista lähiö­ostareista

Konalanvuoren vanha ostari muuttuu elokuun aikana taide- ja tutkimustilaksi, jossa pohditaan vanhojen ostoskeskusten menneisyyttä ja tulevaisuutta.

Keskellä seisovat taiteilijat Miina Pohjolainen (vas) ja Salla Valle perustivat Ostaritutkimuksia-projektin, joka huipentuu elokuussa järjestettäväksi taide- ja tutkimustilaksi Konalanvuoren vanhalla ostarilla. Mukana ovat myös taiteilijat Saara-Maria Kariranta (vas) ja Nikki Jääskeläinen (oik).

Mäen päällä nököttää ostoskeskus. Se näyttää tavalliselta aikansa ostarilta: kaksiosaiselta ja vähän ränsistyneeltä rakennukselta, joka elää nykyään purku-uhan alla.

Sellainen se tavallaan onkin. Konalanvuoren ostoskeskuksen on suunnitellut arkkitehti Erkki Karvinen 1960-luvun alussa, ja ostarin tulevaisuus on epävarma. Sitä saattaa odottaa purkaminen tai lakkauttaminen ja asunnoiksi muuttaminen.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat