Kirjeet kertovat Karjalan evakkojen uudesta kuoppaisesta alusta – ”Meidän on pitänyt luopua kaikesta”

Salmilainen Mureen perhe aloitti uuden elämän Savossa. Heidän kotinsa toimii nyt Asutusmuseona, ja perheen sodan jälkeisistä kirjeistä on tehty kirja.

Mureet Alapitkän kodin tupakeittiössä 1970-luvun lopussa, jolloin siellä ei enää asunut kukaan. Nasti (vas.), Anni, Yrjö ja Johannes. Klaudia kuoli liikenneturmassa 1947.

| Päivitetty

Lapinlahti

Salmilainen Yrjö Mure oli yksi niistä yli 400 000 suomalaisesta, jotka kesällä 1944 joutuivat jättämään lopullisesti kotinsa Karjalassa.

”Meidän elämä koitetaan saada mahdollisimman vaikeaksi, jotta emmekö lopulta kyllästyisi ja lähtisi koko Alapitkältä”, kirjoitti Yrjö Mure veljelleen Johannekselle marraskuussa 1946.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat