Suomi heittää paperittomat ulos vastaanottokeskuksista – ”Siitä seuraa rikollisuutta, pahoinvointia ja radikalisoitumista”

Suomeen on syntymässä uudenlainen hätämajoituksen rakenne, jonka kokonaisuus ei ole kenenkään hallinnassa, sanoo Diakonissalaitoksen asiantuntija.

”Me luomme tänne Eurooppaan uudenlaisen liikkuvan väestön. Me sivistyneet valtiot laitamme heidät kiertämään”, sanoo Diakonissalaitoksen Marja Pentikäinen.

11.1.2017 2:00 | Päivitetty 11.1.2017 10:09

Hädässä olevien auttamiseen keskittynyt Helsingin Diakonissalaitos on erittäin huolissaan siitä, miten Suomi aikoo kohdella lopullisen kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita maahantulijoita.

Suomeen on syntymässä uudenlainen hätämajoituksen rakenne, jonka kokonaisuus ei ole kenenkään hallinnassa, sanoo turvapaikanhakijoiden palveluista vastaava Marja Pentikäinen Diakonissalaitokselta.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat