Suomalainen käyttää satoja euroja vähemmän muotiin kuin ruotsalainen – ”Itsensä korostaminen on kulttuurisesti kehnompaa”
Pohjoismaiset ketjut vaatettavat yhä enemmän suomalaisia. Muotibloggaaja Alexa Dagmar Aavarinne käyttää skandibrändeihin 3 000–3 500 euroa vuodessa, sillä haluaa panostaa laatuun.
Katarina Grundström (vas.), 14, Anette Karlsson, 16, ja Aleksandra Karlsson, 15, ostavat farkkunsa ja vaatteensa Gina Tricotista, Zarasta, Cubuksesta ja Monkista. Kuva: Kaisa Rautaheimo / HS
Pipsa Palttala HS
13.3.2017 2:00 | Päivitetty 13.3.2017 7:24
Suomalaiset käyttävät tulotasoonsa nähden varsin kitsaasti rahaa vaatteisiin ja kenkiin. Verkkoshoppailu tai ulkomaisten ketjujen rynnistys katukuvaan eivät ole vauhdittaneet muodinkulutusta merkittävästi.
Tuoreista tilastoista selviää, että suomalainen täydentää vaatekaappiaan keskimäärin vajaalla 700 eurolla vuodessa. Ruotsissa summa oli viime vuonna toistasataa euroa suurempi. Vedenpitäviä tilastoja asiasta ei ole, sillä kuluttamista tutkitaan eri maissa kirjavin tavoin.