Poliisi myöntää virheen: Raskaana oleva nainen ja alaikäinen lapsi haettiin palautettaviksi aiheettomasti

Poliisi oli hakenut lapsen koulusta ja isän kaupasta, minkä jälkeen perhe oli viety Joutsenon säilöönottokeskukseen odottamaan siirtoa Helsinki-Vantaalle.

Joutsenon vastaanottokeskus toimii entisen Konnunsuon vankilan tiloissa Lappeenrannassa.

4.4.2017 17:44

Maanantaina Kabuliin lähteneelle palautuslennolle oli matkalla myös Asikkalassa Tallukan vastaanottokeskuksessa asunut perhe, johon kuuluu raskaana oleva nainen, hänen miehensä ja alaikäinen lapsi.

He olivat saaneet kielteisen turvapaikkapäätöksen mutta valittaneet siitä lakimiehensä avustuksella Helsingin hallinto-oikeuteen helmikuun lopussa. Turvapaikkaprosessi oli siis yhä kesken, eikä palautusta Afganistaniin olisi pitänyt aloittaa, kertoo perheen lakimies Ville Hoikkala.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat