Pian opiskelijat saavat yleistä asumistukea, ja se voi ruuhkauttaa yksiöiden markkinoita entisestään – muutos suosii kalliisti asuvia

Opiskelijat siirtyvät yleisen asumistuen piiriin elokuussa. Kela myöntää, että mahdollisuus saada aiempaa enemmän asumisen tukea voi ohjata opiskelijoita kohti ruuhkaisia yksiömarkkinoita.

Soluasumisen suosio voi vähentyä entisestään, kun opiskelijat siirtyvät yleisen asumistuen piiriin elokuussa. Kuvan Hoasin opiskelija-asunto etsi asujaansa elokuussa 2015.

Opiskelijat siirtyvät yleisen asumistuen piiriin elokuussa, kun aiemmin käytössä ollut opintotuen asumislisä poistuu. Tämä tietää lisää tukea kalliisti ja yksin asuville.

”On mahdollista, että asumistuen muutos alkaa näkyä myös opiskelijoiden asumismieltymyksissä”, sanoo Kelan opintotukiryhmän etuuspäällikkö Piia Kuusisto.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat