Kouluissa kasvaa sukupolvi, joka ei enää juuri soittele puheluita – Ääniviestit ovat ”keski-ikäisen vinkkelistä erikoinen piirre”, sanoo tutkija

Tekstiviestit ja nykypäivän pikaviestisovellukset ovat jatkumoa lasten paperilappusille, salakielille ja kirjevihkoille. Nykyään viestittelyssä on kuitenkin yhä enemmän kyse läsnäolosta ja yhteisestä ajanvietosta.

7-vuotias Aamos Salonen sai äitinsä vanhan puhelimen esikoulussa, jotta voisi harjoitella kirjoittamista viesteillä sukulaisille. Ekaluokalla Salonen viestittelee myös kavereille kahden kesken ja Whatsapp-ryhmissä. Emojit, kuvat ja ääniviestit hallitsevat ekaluokkalaisten viestittelyä.

| Päivitetty

Seitsemänvuotiaan Aamos Salosen älypuhelin kilahtaa. Helsinkiläisen Salosen kahdeksanvuotias serkku Emilia Iodice on laittanut viestin.

B-kirjain, ainakin kymmenen tyhjää riviä, m-kirjain. Salonen vastaa Iodicen viestiin samalla tavalla, mutta vaihtaa kirjainten järjestystä.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat