Koulun joulujuhlaa ei pidä järjestää kirkossa, linjasi apulaisoikeusasiamies ja hermostutti poliitikot – Opetusministeri Andersson rauhoittelee: Joulukirkko ei ole katoamassa
Opetusministeri Li Anderssonin mukaan kirkkoon kuuluvat ja muut halukkaat voivat jatkossakin mennä joulukirkkoon. ”Tuntuu, että tässä on aika paljon väärinkäsityksiä nyt liikkeellä”, Andersson sanoo.
Koulujen joulujuhliin liittyvässä kantelussa ei ollut kyse vapaaehtoisesta kirkkokäynnistä, vaan koulun yhteisestä päättäjäisjuhlasta. Kuva koulun liikuntasalissa pidetystä koulun joulujuhlasta Lohjalla vuonna 2013. Kuva: Sami Kilpiö
Anu-Elina Ervasti HS, Salla Varpula HS
9.11.2019 12:17 | Päivitetty 9.11.2019 17:18
Peruskoulun joulu- tai muuta lukukauden päättäjäisjuhlaa ei pitäisi järjestää kirkossa, katsoo eduskunnan apulaisoikeusasiamies tällä viikolla tekemässään ratkaisussa.
Apulaisoikeusasiamies Pasi Pölösen mukaan koulujen päättäjäisjuhlat ovat osa opetusta ja niiden tulisi soveltua kaikille. Kirkko on hänen mukaansa jo itsessään paikka, josta välittyy uskonnollisia merkityksiä.