Uudet harvinaisen sairauden hoitoon tarkoitetut lääkkeet eivät pääse lääkekorvausten piiriin. Sosiaali- ja terveysministeriön Lääkkeiden hintalautakunta (Hila) päätti torstaina kokouksessaan, että kystisen fibroosin hoidossa käytettäville kolmelle lääkkeelle ei myönnetä Kela-korvauksia.
Simon, 2, ei saa Kelalta apua kalliin lääkkeen maksamiseen: ”Tämä on aikamoinen umpikuja”, sanoo ratkaisusta tyrmistynyt äiti
Lääkkeiden hintalautakunta päätti torstaina, että kystisen fibroosin uusia lääkkeitä ei oteta Kela-korvauksen piiriin. ”Lääkkeillä on hoidollista arvoa, mutta tukkuhintaa ei pidetty kohtuullisena”, lautakunnan johtaja Lauri Pelkonen sanoo.
Simonin Laura-äiti uskoo, että uusien täsmälääkkeiden avulla Simon voisi elää pitkän ja terveellisen elämän. ”On eri asia hoitaa hoitaa sairauden syitä kuin oireita”, Laura sanoo.